Івано-Франківськ. Історія міста

Івано-Франківськ. Історія міста

м. Івано-Франківськ

Обласний центр Івано-Франківської області, один з найбільших економічних і культурних центрів на південнoму заході України. Населення: близько 240 тис. осіб.

Герб та прапор Івано-Франківська

Місто утворилося на місці двох сіл — Заболоття та Княгинина. 1662 року Станиславів отримав магдебурзьке право, цей рік і вважають офіційною датою заснування міста. 1654 краківський воєвода і великий коронний гетьман Станіслав Ревера Потоцький викупив землі нинішнього міста в родини Жечковських для спорудження тут фортеці проти набігів кримських татар та свого опорного пункту на галицькій землі. Місто-фортецю спорудили в 1661–1662 за короткий термін (5 місяців) за проектом Франсуа (Франческо) Корассіні з Авіньйона у формі шестикутника з додатковими бастеями, редутами і фортом, що оточував власне замок Потоцьких. На вістрях шестикутника розташовувались бастіони — зовнішні додаткові п’ятикутні укріплення, що дозволяли здійснювати флангуючий мушкетний обстріл вздовж стін. Поперечний розріз стін складав земляний вал (насип) завширшки 20-30 метрів зміцнений ззовні дубовими колодами.

У XVIII-XIX ст. місто було значним торгово-ремісничим осередком Польщі, а від 1772 року — імперії Габсбургів (від 1804 — Австрійської імперії, від 1867 — Австро-Угорщини).

Після розпаду Австро-Угорщини в 1918 році було створено Західно-Українську Народну Республіку. Станиславів протягом січня-травня 1919 року був її тимчасовою столицею.

У 1919–1939 рр. перебував у складі Польщі.

З вересня 1939 по червень 1941 року Станиславів — у складі Радянського Союзу. Під час другої світової війни місто три роки (1941–1944) було під нацистською Німеччиною. За неперевіреними даними, всього у Станіславові та його околицях нацисти знищили понад 100 тисяч мирних громадян. 27 липня 1944 року місто було зайняте військами Радянського Союзу.

У 1962 році місто відзначило своє 300-річчя: його було перейменовано на честь видатного письменника та громадського діяча Івана Франка, який неодноразово тут побував, мав добрих друзів, писав і читав свої твори.

Національні жовто-блакитні прапори піднялися над містом уже у квітні 1990 року, а на референдумі 1991 року громадяни масово проголосували за незалежність України.

Реклама на сайті

Коментарі

вверх