Фотовиставка Пьотра Хлєбовіча присвячена 5-тій річниці трагедії під Смоленськом

Фотовиставка Пьотра Хлєбовіча присвячена 5-тій річниці трагедії під Смоленськом

25 квітня 2015 - 06 травня 2015

Галерея «Арт на Мур» (провулок Фортечний, 1)

Допомагаючи захопити Польщу, 17 вересня 1939 року – Радянський Союз фактично виступив союзником Гітлера. В російський полон потрапили десятки тисяч солдатів та офіцерів. Понад 20 тис. офіцерів Війська Польського і поліції були ув’язнені в концтаборах. За рішенням радянської влади, в березні 1940р. вони були по-звірячому вбиті в Катині під Смоленськом та в інших місцях.

Тільки за керівництва Бориса Єльцина Росія офіційно визнала вину у скоєнні цього злочину. В Катині останки були ексгумовані і захоронені на окремому кладовищі для убитих польських офіцерів. Братські могили польських солдатів і поліцейських були виявлені також в Мідному і Биківні. Згодом виникла традиція відвідування Катині делегацією польської влади у річницю катинської розправи.

Вранці, 10 квітня 2010 р., з варшавського аеропорту вилетів спецрейс із польською урядовою делегацією на борту; ТУ-154 прямував у Смоленськ, а його 96 пасажирів готувалися через дві години взяти участь у меморіальних заходах, присвячених 70-ій річниці катинського злочину.
До Катині вони не потрапили. Літак розбився, не долетівши кілометра до аеродрому в Смоленську – аеродрому, який був не готовий прийняти рейс. Загинули всі – пасажири і екіпаж; серед них – Президент Республіки Польща Лех Качинський. Загинули політики всіх парламентських фракцій, громадські діячі, представники вищого військового командування армії Польщі, духовенство різних конфесій, члени БОР (офіцери урядової охорони), пілоти і стюардеси. Національна жалоба охопила всю країну, відбулися церемонії поховання.

Причини катастрофи досі докладно не з’ясовані, хоча минуло вже п’ять років з дня трагедії. Офіційні звіти – і польський, і російський – виявились не повними і, в окремих моментах, суперечливими. До сьогодні Польща не отримала справжніх «чорних ящиків», а розбитий корпус літака все ще лежить на смоленській землі. Тривають гарячі дискусії між прихильниками і противниками різних версій і гіпотез, а тим часом справа не з’ясована до кінця. І в найближчому майбутньому ми не дізнаємося об’єктивної правди. Природно виникає аналогія з «Гібралтарською катастрофою», що трапилася 72 роки тому. Її причини теж досі не з’ясовані на 100% – британці знову засекретили архіви справи ще на декілька років. Тоді, 04 липня 1943 р., літак із Головнокомандувачем Польських Збройних Сил в еміграції генералом Владиславом Сікорським упав в море неподалік від Гібралтара.

Відбираючи фото для виставки, Пьотр Хлєбовіч намагався внести свою частку у справу увіковічення пам’яті про 96 пасажирів, що летіли 10 квітня 2010 р. на меморіальні заходи в Катинь. В особистих архівах автора було знайдено фотографії тільки 13 із них – ці фото були зроблені за різних обставин – в час урочистих подій, наукових засідань, протестних акцій, але експозиція присвячена ВСІМ 96 ЖЕРТВАМ ТУ-154.

Івано-Франківськ – перше місто в Україні, де експонується виставка. Автора виставки, Пьотра Хлєбовіча, активного учасника антикомуністичного підпілля 80-х років у Польщі, поєднують давні дружні та політичні зв’язки з нашим містом та Україною.

Реклам на сайті

Реклама на сайті

Знайдіть свою подію

Календар подій

Коментарі

вверх