Виставка плащаниць

Виставка плащаниць


Місце проведення: Івано-Франківський обласний Краєзнавчий Музей (вул. Галицька, 4а)
Дата початку: 2010-03-26
Дата закінчення: 2010-04-19

Вперше для загального огляду представлено твори з колекції івано-франківського катедрального собору Святого Воскресіння, зібрані отецем-мітратом Юрієм Новицьким. Виставка сакрального мистецтва “Поклоняємось страстям Твоїм, Христе, і Святому Воскресінню”.
Плащаниці належать до творів богослужбового вжитку, які у храмах східнохристиянської традиції виставляються один раз на рік, протягом двох днів Великої П’ятниці та Суботи. У день Великої П’ятниці плащаниця символізує мертве тіло Христа, а обряд відтворює історичну подію його похорону. Вірні, які приходять поклонитися плащаниці, символізують Йосифа Ариматейського, Никодима, жінок-мироносиць, які прийшли вшанувати тіло Господа. Найповніше ця подія описана в Євангелії від Івана, який, як вважається, також міг бути очевидцем події. Плащаниця виставляється в храмі вірних до Воскресної Утрені. Після відправи надгробного перед утренею її кладуть у святилищі на престолі, де вона залишається 40 днів, означаючи час перебування Христа на землі до Вознесіння.
Експоновані плащаниці виявляють значну мистецьку цінність. До особливо цікавих експонатів слід віднести групу центрально-українських плащаниць другої половини XIX ст., які об’єднані іконографією та художнім вирішенням. Це багатофігурні плащаниці зі сценою оплакування Христа.
Найдавнішою є однофігурна плащаниця із зображенням Христового тіла на локальному темному тлі, яку можна віднести до кінця XVIII ст. Цікавими за манерою виконання є також плащаниці зі сценою покладення Христа до гробу, які слід датувати орієнтовно серединою XIX ст.
Вагомим акцентом експозиції є група ручних різьблених хрестів XIX ст. (37 творів), які демонструють різні варіанти іконографії, художньо-стильового вирішення, а також техніки виконання.
Загалом, експоновані твори представляють різні види українського сакрального мистецтва. Вони є різними за іконографією та формальним виконанням. Ці пам’ятки підкреслюють, наскільки важливе місце посідали в українських храмах мистецькі твори, як багато уваги відводилося належній візуалізації євангельської історії. Сподіваємося, що виставка буде належно оцінена глядачами і стане ще одним поштовхом для збереження давніх творів української культури та мистецтва.

Відкриття виставки 26 березня о 15:00
Джерело: ІФОДА

Мітки:

Реклам на сайті

Реклама на сайті

Знайдіть свою подію

Календар подій

Коментарі

вверх